Kā izvēlēties elektrisko ganu?
Kāpēc elektriskais gans?
Elektriskā žoga sistēma sastāv no ģeneratora un žoga. Ģenerators sūta žoga līnijai ļoti īsus elektriskus impulsus. Šiem impulsiem ir liels spriegums un ļoti īss ilgšanas laiks (mazāk par 0,0003 sekundēm). Tomēr sitiens ar elektrību, pieskaroties žogam, ir ļoti nepatīkams un dzīvnieki to atceras un netuvojas žogam. Tā ir ne tikai fiziska barjera, bet arī spēcīga psiholoģiska barjera.
Elektriskajam žogam ir vairāk priekšrocību atšķirībā no parasta žoga.
Elektriskā žoga priekšrocības:
- zemas izmaksas — elektriskā žoga būvniecība prasa mazāk darba un materiālu;
- viegla uzstādīšana un vieglāku materiālu izmantošana;
- ilgs kalpošanas laiks — dzīvnieki baidās tuvoties žogam;
- mājas dzīvnieku un savvaļas dzīvnieku kontrole par minimālām izmaksām, ja dzīvnieki arī pārvar žogu, tie parasti nesaņem ievainojumus;
- elastība — attālums starp stieplēm un žoga konstrukcija var mainīties, atkārībā no tā, kādus dzīvniekus ir paredzēts kontrolēt;
- mobilitāte — žogu var viegli pārnest vai mainīt tā formu;
- jau esošā žoga papildināšana ar jauniem konstrukcijas elementiem.
Kā strādā elektriskais gans?
Elektriskais gans sastāv no vada bez izolācijas, kurš tiek piestiprināts pie koka, metāla vai plastmasas stabiņiem. Vada augstuma līmeni un attālumu starp stabiņiem izvēlas atkarībā no dzīvnieku veida. Pa vadu no ģeneratora periodiski tiek sūtīti augsta sprieguma impulsi 9…12 V ar biežumu 60…100 impulsiem minūtē.
Elektriskie žogi tiek izmantoti aploka ganību dzīvniekiem; pagaidu nožogojumam un iesējumu aizsardzībai; bīstamu vietu nožogošanai (grāvji u.c.) un tāpat pagaidu nožogojumam barošanas laikā, govju piespiedu izvadīšanai uz slaucamo teritoriju, cūku treningiem.
Pieskaroties vadam caur dzīvnieka ķermeni iziet neliels elektriskais impulss, kas nav bīstams dzīvnieka veselībai vai dzīvībai. Tomēr kad dzīvnieks saņem elektrositienu, tas turpmāk baidās tuvoties un pieskarties vadam. Elektrožoga jauda tiek mērīta džoulos.
Kā izvēlēties elektrisko ganu?
1. solis.
Uzdodiet sev jautājumu, kādu elektrisko ganu Jūs vēlaties — pagaidu vai pastāvīgu?
2. solis.
Uzzīmējiet uz papīra sava elektriskā žoga skici, ņemot vērā Jūsu aploka dabas īpatnības (pacēlumus, ūdens šķēršļus, ceļus u.c.), tajā pašā laikā apsveriet kur būs vārti dzīvnieku iedzīšanai.
3. solis.
Izvēlieties elektrogana modeli. Lai to izdarītu, pirmkārt, jāizvēlas kādā veidā Jūs darbināsiet elektrisko ganu — no 230 V vai no akumulatora. Un jāatceras, ka izvēlētā elektriskā gana izejošajai jaudai jābūt pareizi izvēlētai, lai elektriskais gans pareizi un efektīvi funkcionētu.
4.solis.
Izvēlieties nepieciešamos aksesuārus: kādus mietiņus Jūs izmantosiet — koka, metāla vai plastmasas stabiņus, kāda tipa vārtus Jūs uzstādīsiet, kāda veida stieple būs vajadzīga. Mēs piedāvājam dažādus veidus un modeļus. To priekšrocība atšķirībā no parastajām metāla stieplēm ir ērtā lietošana, elastība, redzamība, iespēja to satīt un attīt vairākkārtīgi un, protams, cena.
Izvēle ir Jūsu ziņā. Jebkurā gadījumā pie mums Jūs atradīsiet visu Jums nepieciešamo: izolatorus, rokturus un pārējo papildus aprīkojumu.